סדנאות והרצאות

מתכונים להכנת מזון בריא

צמחי מרפא כחלופה לתרופות הורמונאליות לגיל המעבר

לפי מאמר שפורסם ביומון המדעי (SCIENCE DAILY), ניתן להשתמש בצמחי מרפא כחלופה לטיפול הורמונלי HRT לנשים בגיל מעבר.

גיל מעבר מוגדר 12 חודשים אחרי הפסקת מחזור אצל אשה. המחסור באסטרוגן עלול לגרום לגלי חום, תופעות של יובש בנרתיק, חוסר חשק מיני והטלת שתן תכופה. כמו כן עלולים להיות סימפטומים הקשורים לשרירים ולשלד כמו כאבי פרקים.

יש גם מצב עצבנות,  תנודות במצב רוח וכן השמנה כתוצאה מירידת רמות האסטרוגן בדם, אחת התופעות הנפוצות ביותר בגיל המעבר היא גלי חום (אצל 2/3 מהנשים בגיל המעבר) שמתבטאת בפרץ של חום בפנים ובעיקר בפלג גוף עליון, הזעות לילה והפרעות שינה.. המחסור באסטרוגן עלול להוביל גם לתוצאות כמו מחלות לב וכלי דם, אוסטיאופורוזיס (דלדול מסת העצם) וכו'.

לנשים שבוחרות לא להשתמש בתרופות קונבנציונליות ולכאלה שלא מומלץ להן להשתמש בתרופות מסיבות בריאותיות (ניתן להיעזר בצמחי מרפא מהרפואה הטבעית. כמובן, יש להיוועץ תחילה ברופא אם זה לא מתנגש עם תרופות אחרות שנוטלים.

מה האפשרויות:

מבחינת תזונה:

  • סויה (מכילה אסטרוגן טבעי) – לפי מחקרים מורידה בין  20%-55% מתופעת גלי החום.:  מופיעה בצורות שונות: אדממה, טופו, מיסו, טמפה, פולי סויה מונבטים ועוד.
  • צמצום כמויות סוכר ומלח.  לפי הרפואה הסינית גלי חום נובעים מעודף חום בכבד.צריכת סוכר ומלח גורמים לעודף חום בכבד.
  • שילוב של ירקות בצורת סלטים, ירקות מאודים ומיצים, בעיקר עלים וירקות ירוקים
  • צמצום בשר מן החי והחלפתו בדגנים וקטניות מלאים
  • צמצום כמויות קפה ושוקולד.

צמחי מרפא:


תלתן אדום – מכיל אסטרוגן צמחי, נוגדי חימצון וויטמינים A,B1,B2,B3,E, מעודד תהליך ניקוי רעלים מהגוף, נוגד התכווצויות בשריר (אנטי ספסמוטי), מוריד כולסטרול, מטהר את מערכת הדם, מרחיב כלי דם ולפיכן מגביר את השפעתן של תרופות נוגדות קרישה כמו וורפרין, קומדין או אספירין (ולכן כדאי לנוטלי תרופות נוגדות קרישה להיוועץ ברופא).  
שימוש בעלי הפרח. כמו כן לא מומלץ לנשים חולות סרטן שד, סרטן רחם ושחלות בגלל האפקט האסטרוגני.

קוהוש שחור - צמח מרפואת האינדיאנים בצפון אמריקה. מצויין בעיקר לבעיות הורמונאליות של גיל המעבר. כמו כן מפחית כאבי מחזור ומגביר זרימת מחזור אחרי תקופה של אל-וסת. שימוש בשורש ובקני שורש.
בזמן האחרון פורסמו ידיעות על נזק שעלול להיגרם לכבד מקוהוש שחור, אך הוא מאד נדיר. ליתר בטחון ההמלצה היא לא ליטול קוהוש שחור במקרים שיש דלקת בכבד. לנשים בריאות ללא בעיות בכבד יש להשתמש בצמח בצורה סינרגיסטית עם צמחים אחרים. רצוי לקחת מוצר שנרקח ע"י חברות מקצועיות שבקיאות בהרבולוגיה..

שיח אברהם – צמח ארצישראלי, מאזן בין רמות אסטרוגן ופרוגסטרון, מסייע במקרי חוסר איזון הורמונלי (ציסטות בשחלות, מיומות, אנדומטריוזיס , הורדת גלי חום ותופעות גיל מעבר, מחזק אברי רבייה נשיים, יעיל לכאבי מחזור חודשיים, תופעות תסמונת קדם וסתית, אי פריון כתוצאה ממחסור בפרוגסטרון ועוד, הגברת חלב בהנקה.
כמו כן מסייע להגברת החשק המיני.

 
דונג קוואי (אנג'ליקה סינית)- מוצאו מסין. מגביר את החשק המיני, מביא לאיזון הורמונלי, מרומם מצב רוח ומפחית שומנים בדם.
מקל על תופעות תסמונת קדם וסתית, מסייע במקרי חולשה כללית ואיזון נפשי  אחרי טראומות כגון מקרי פרידה, גירושים, אבל, התאוששות אחרי הריון וחולשה כללית.
מחזק במקרי עייפות כללית.


בטטה פראית ( WILD YAM)  - מכילה פרוגסטרון טבעי וטובה למקרים של תסמונת קדם וסתית. צמח אנטי דלקתי שמכיל קורטיזון טבעי. צמח יעיל  לכבד ולאיזון מערכת הורמונאלית, במיוחד בגיל מעבר.


| גיל המעבר || צמחי מרפא || צמחי מרפא במקום הורמונים |ניתן לקבל הדרכה לאורח חיים בריא ע"י פגישה אישית

© כל הזכויות שמורות לעדנה מינץ - המידע הניתן כאן איננו מידע רפואי ולא בא להחליף טיפול תרופתי.
יש להיוועץ ברופא לפני שמחליטים לעשות שינויים כלשהם. אין להעתיק או לשכפל תוכן מאמר זה ללא רשות.

 

עדנה מינץ, תזונה טבעית - mintzedna@gmail.com

 

________________________

________________________

סדנה בת 8 מיפגשים
לאורח חיים בריא
לחולי סרטן
ובני משפחותיהם

________________________


 
 

גלריית תמונות המלצות תזונתיות ייעוץ תזונה אישי וקבוצתי ייעוץ תזונה לאירגונים ועסקים סדנאות והרצאות מתכונים מאמרים שאלות נפוצות קישורים מומלצים טיפול בארטריטיס ובאוסטיאוארטריטיס (דלקת מיפרקים)

 

עדנה מינץ בפייסבוקעיצוב